Dokumentumok


 

Játéktípusok

1-2-3-4

A négy színész négy bríék közül választ egyet-egyet, amelyekben az 1-2-3-4 számok szerepelnek. Amelyik számot húzták, csak pontosan annyi szóból álló mondatokat mondhatnak ki a jelenet során, így van, aki szabadabban beszélhet, míg valaki csak egy szóval helyeselhet, kérdezhet stb., így számára még fontosabb a gesztikuláció, a mimika és a hanglejtés. Ha van Beugró beugrója, s így öt színész szerepel, az ötödik borítékba a 0-t teszik, így az ezt húzó színésznek nem szabad megszólalnia.

 

4 kérdés

A színészek vagy a közönség tagjai húznak a "Kik? Hol? Mivel? Mit?" kérdésekre válaszoló cédulák közül, amiket a műsorvezető sorrendben, de bizonyos időközökkel felolvas, a színészek pedig ennek alapján alakítják a szituációt
 

4 kezes

A nedik évadban jelent meg a Segítő kéz változataként. Két pár játssza, egy-egy kéz és egy-egy fej. Adott egy szituáció és gyakran valamilyen tárgy (általában étel), melyek segítségével kell boldogulni a négy színésznek.

Állatkerti mesék

A színészeknek állatokat megformálva kell helyt llniuk az adott szituációban.

Befutó

Van egy alapszituáció. A négy színészből három különböző hatásokra (valaki kimond egy bizonyos szót; hozzáér egy adott tárgyhoz, testrészhez; tesz valamit) valamilyen, normálistól eltérő tevékenységbe kezd (mond valamit, mozog valahogy). A negyedik színész feladata kitalálni a kiváltó okokat és a következményt. 

Bekérdező

A színészeknek csak kérdésekkel szabad tovább építeni a szituációt. Az első kérdést vagy az alapszituációt a műsorvezető adja meg.

Bemozduló 

Három színész szerepel: egy áll, egy ül, egy fekszik. Minden testhelyzethez egy tulajdonság van rendelve, s ezeket csengőszóra változtatják. Ezen kívül minden szereplőnek van egy állandó saját tulajdonsága is. Így kell eljátszani az adott jelenetet.

Beolvasó 

A játékban hárman játszanak egy szituációt: ketten csak a kezükben tartott újságból vagy folyóiratból olvasott mondatokkal kommunikálhatnak, míg a harmadik színész próbál ezeknek értelmet tulajdonítani, egyben tartani a szituációt.

Bevetés 

Egyedi tulajdonságokkal rendelkező szuperhősöknek kell hétköznapi helyzeteket megoldania - hanghatásokhoz idomulva, önmagukat narrálva.

De jó, hogy itt vagy! 

Az alapszituációt (és a negyedik szerepét) csak három színész ismeri. A negyedik feladata kitalálni azt. A játék a harmadik szériában jelent meg.

 

Elfordítás 

Az egyik színész egy idegen nyelven, erősen gesztikulálva, mutogatva elkezd egy meghatározott témájú előadást. A másik e nyelv és a téma ismerete nélkül kell tolmácsolja a prezentációt. Előfordult, hogy a tolmács magyarról magyarra "fordított". Ennek két változata volt: az egyikben az "idegen nyelves" változathoz hasonlóan a tolmács mellett egy színész beszélt a közönséghez felfedve a mondatok mögöttes jelentéstartalmát, a másikban két színész beszélt egymáshoz, és a tolmács "fordította" az egyik szavait a másiknak.

Ellenkező-leg

A két színész közül az egyik bemutatja, hogy társának eleinte pozitívnak vélt tulajdonságából az évek alatt hogyan lett idegesítő szokás.

Fejhang 

Két színész játszik egy adott jelenetet, míg a másik két színész tolmácsolja ki nem mondott gondolataikat. Hasonlít az Ördög és angyal játékra.

Felező 

A két szereplőnek egy jelenetet háromszor is el kell játszania egymás után, egyre rövidebb idő alatt (például 60-30-15 másodperc).

Fényező 

Egy színésznek adott furcsa (színészi) feladatot kell teljesítenie, míg a másik három zsűriként reagál a látottakra.

Filmszinkron

A színészek egy ismert film részletét szinkronizálják újra. A szinkron témája lehet adott, vagy szabadon választott is
 

Fotóalbum 

Adott egy történet. Három színész három képet ragad ki belőle, melyeket egymás után bemutatnak a negyedik színésznek, akinek ebből kell rekonstruálnia az eseményeket

Halandzsa 

Az Elfordítás játék egy teljesen különböző változata, melyet hivatalosan is Halandzsa néven emlegettek. Mind a kettő-négy színész szerepel, egy idegen nyelvet imitálva kell eljátszaniuk az adott jelenetet. A cselekmény csak a hangsúlyokból és testbeszédből derül ki. 

Időgép 

Adott egy jelenet, majd a műsorvezető utasításai szerint a színészeknek elő kell adniuk annak előzményeit, következményeit, megadott a időben.

Kaméleon 

Egy színész mindig átveszi a többi három jellegzetes tulajdonságai közül azét, akivel éppen beszél.

Kelléktár 

A Kelléktár a hangszínek, gesztusok, mozdulatok boltja. A vevő egy bizonyos eseményhez kér kiegészítőket. Az eladó bemutatja a megfelelő mozdulatsort, amit a vevőnek utánoznia kell.

Kétlövetű 

A játékban két színész csak két-két adott mondatot mondhat a meghatározott szituáció során, míg a harmadik, szabad kezet kapó színésznek kell értelmet adnia a beszélgetésnek.

Kezdjük újra 

Az első szezonban szerepelt egy alkalommal. Az adott dialógust más és más műfajokban (operett, opera, bábjáték) - azokat parodizálva - kell eljátszania a színészeknek újra és újra.

Kinéző 

Az előadásra készülő színészeket alakítják a szereplők. Az egyik a függöny rését szimbolizáló lyukon egy ismerőst lát meg a nézőtéren (az ismerőst előre kiválasztják, és a karakter keverő kehely [egy shaker tele papírlapokkal, melyeken karakterek vannak] segítségével kiléttel is felruházzák). Erre kell felépíteni a szituációt.

Kis színes

Egy valós újsághír címe, vagy egy rövid cikk köré kell a színészeknek történetet építeniük.

Közvetítés 

Egy abszurd sportot (például kerítésfestés részegen) kell kommentálnia a sportriporternek és a szakértőnek.

Lassítás 

A színész(ek) ha kell, előbb valós időben, majd lassítva is előadnak egy cselekvést; a lassítás során új mozzanatokat csempészve bele.

Libikóka 

Az adott szituáció egy konfrontáció, ahol kezdetben az egyik fél dominál, míg csengőszóra a szerepek felcserélődnek. A csengőszó helyett később a két éppen nem játszó színész mutatta karjával háromfokú skálán, hogy a vele szemben lévő játékos éppen milyen helyzetben van.

 

Lyuk a hasba 

Az egyik színész feladata, hogy meggyőzze a másikat egy adott témában.

Nagy Pillanat 

Három szereplő fellázad a negyedik valamely szokása vagy cselekedete ellen - megfelelő zenei kíséretre.

Narráció 

Két színész narrátora és szereplője is az adott szituációnak, így az elmondottakkal befolyásolni tudják társuk cselekvéseit is.
 
 

Ördög és az angyal 

A színészek közül kettő, az ördög és az angyal próbálja rossz illetve jó irányba terelni egy harmadik cselekedeteit egy adott helyzetben kimondva annak gondolatait. A harmadik színész feladata, hogy a két énjének vitája szerint adja elő szerepét.
 
 
 

Őrült rendező 

Az egyik színésznek rendezőként kell normálistól eltérő instrukciókkal ellátnia a többit.
 

A Per 

Egy színész a per során (melynek vádlottja egy kiválasztott néző) egy személyben játssza el az ügyvéd és az ügyész szerepét, kik között a csengő hangjára vált. A második évadban jelent meg.
 
 

Rájátszás

A kapott, pár soros egyszerű dialógust viszik többször színre, és töltik meg a színészek tartalommal és cselekvésekkel. Előfordul, hogy többször is előadják a szöveget egy jeleneten belül, immár megváltozott körülmények között, ezt általában előre bejelentik a nézőknek, hogy nem lesz ott vége, ahol a szöveget először fejezik be.
 
 

Raport 

Három színész vallat, interjúvol egy negyediket. A színésznek a gyakran összefüggéstelen kérdésekre kell összefüggően válaszolnia. Az első kérdést a műsorvezető adja meg. Ez a játék egy televíziós adásba sem került bele, azonban az interneten megtalálható kimaradt jelenetek (harmadik évad) közé igen.
 
 

Remek-remake

A Kezdjük újra második és harmadik évadbeli megfelelője, ahol a jelenetet különböző műfajokban (japán karatefilm, királydráma, szappanopera) kell ismételten előadni. Kezdetben az Őrült rendező elkészült jeleneteiként konferálták föl. Előfordult, hogy az elkészült változatokból csak egy került adásba, de az alternatív változatok hozzáférhetővé váltak az interneten. A WLIIA-ban ilyen játék volt a Film, TV & Theatre Styles, melyben azonban a jelenetet folytatni kellett a stílusváltás után.

 
 

Rémtétel 

Egy színész egy érettségiző diákot alakít, akinek egy nem valóságos tételt kell bizonyítania a háromtagú bizottság előtt.
 
 

Rövidzárlat

A meghatározott szituáció során a csengő hangjára "kialszik a fény" (melyet a reflektorok felkapcsolása jelez), a színészek pedig ennek alapján, a megváltozott helyzetben játszanak tovább. Az első évadra volt jellemző, majd a negyedik évad kimaradt jelenetei közt tűnt fel ismét, és a 7. évadban kezdték újra játszani.
 
 

Segítő kéz 

A fejet és a kezet más-más színész alakítja ebben a játékban. Az első évadban még csak a kéz, a második évadtól mindkét színész különböző témát kap, melyet prezentálnia kell. A beszélő fej nem tudja, mit kell elmutogatnia a kéznek, de ahhoz alkalmazkodva kell folytatnia monológját. A harmadik évadban előfordult olyan formában is, hogy a kéz és a fej egy harmadik színésznek mutogat, illetve hozzá beszél. Ennek a WLIIA műsorban Hands Through volt a neve, de a Helping Handsnevet viselő játékra is hasonlít. Ebből fejlődött ki a 4 kezes.
 
 
 

Stoptrükk 

Az alapszituációt eljátszó két színészt bármely másik megállíthatja a "Stop!" szóval, és az adott pillanatban rögzült mozdulattal az egyik színész helyére lépve másikat kezdhet. A harmadik évad egyes epizódjaiban az asszociációt egy tárgy is segíti (például banán, esernyő, hajszárító), máskor pedig az éppen nem játszó színésznek a többieknek háttal állva, "vakon" kell "Stop!"-ot kiáltania. A WLIIA-ban Tag néven szerepelt.

Távkapcsoló 

A hatodik évad játékújítása: a színészek egy-egy televíziócsatornát képviselnek (szappanopera-, sci-fi-, hírcsatorna stb.), melyek között a műsorvezető csengőszóval és a csatorna nevének bemondásával váltogat. A feladat része, hogy egy adott közös kulcsszó köré kell építeni a csatorna "műsorát". Később a csatornákhoz szignált is ki kellett találni, illetve az előző csatorna utolsó mondatával kellett kezdeni.

Váltóláz 

A színészek az adott szituációban a képernyőn piros, illetve kék színnel megjelenő érzelmek, jellemvonások, tulajdonságok instruálják, melyek alapján kell az eljátszott szerepüket tovább alakítaniuk. Eleinte mint a Zsebszöveg variációja szerepelt. Hasonló jellegű játékok voltak a WLIIA-ban a Emotion Option és a Change of Emotion.

Visszajátszás

A játék lényege, hogy a színészeknek egy jelenetet visszafele kell eljátszaniuk, amit aztán a modern televíziós technika segítségével a jó irányba is lejátszanak.

Záróakkord 

A színészek zenei aláfestésre, megadott téma alapján dalszöveget improvizálnak. Vagy egy-egy szót (első évad), vagy sort (második évadtól) énekelhetnek. Előfordult olyan változatban is, melyben egy szereplőnek kellett improvizálnia a másik három nyújtotta "zenére" (első évad), máskor arra volt szabály, hogy ki mikor és mennyit énekelhet. Esetenként a hangszeres kíséretet is a színészek szolgáltatták. Ebben a játékban több ízben részt vett a műsorvezető is. Az egyszavas változat hasonlít a WLIIA Three-Headed Broadway Star játékára. 

Zűrös Nap 

Egy színész meséli el egy zűrös napjának történetét, melyet különböző hanghatások alapján kell továbbszőnie.

Zsebszöveg 

A színészek a játék elején kapnak egy bizonyos számú cédulát (legtöbbször három). Elkezdik a meghatározott szituáció eljátszását, de csengőszóra felváltva előveszik a zsebükbe helyezett cédulákat. A cédulákon egy-egy mondat van, amit be kell építeniük a beszélgetésbe. 

 

Asszociációk

Égervári Sára: Elvárások

2015.03.31 08:24
Legyél jobb, hajtsál már,Hogy éljem így az életet?Depresszió, magány,Már ismerlek titeket!

Nits Dániel: Fáradtság

2015.03.31 08:27
Fáradt vagyokFáradt vagyok ehhez...

Fazekas Dániel: Határidő

2015.03.31 08:28
Este 22:34, előttem egy üres fehér lap. Az elmúlt 3 percben kétszer cseréltem tollat és egyszer elmentem vízért. A víz már elfogyott, és a toll tetejét már két perce rágom. Az esszét két hete adták fel, a feladat megkapása után három másodperccel már tudtam a szöveg témáját és tartalmát, még öt...